Oficiální webové stránky Moocher Models

Rok 2019

Máme tu nový rok a bylo by fajn se ohlédnout za rokem minulým. Přiznávám že rok 2019 byl v mojí modelářské aktivitě velmi špatný. Postaralo se o to mnoho životních zvratů a hlavně to, že jsem přišel o svou modelářskou dílnu, která mě vždy inspirovala k modelaření. Na delší dobu jsem se tedy odmlčel a byl rozhodnut s modelařinou seknout a věnovat se něčemu jinému. Nicméně zvrat a chuť se vrátila zpět a já teď v dobrém s vám zavzpomínám na rok 2019.

1.Country side

Hned na začátku roku 2019 jsem zveřejnil hotový model Rustic Country side, na který jsem vytvořil i dva články (1. část  a 2.část). Byl to můj první model, který se nevěnoval vojenské tématice a článek který ho doprovázel byl nad mé překvapení velmi oblíbený.

2.King Tiger

Stále nedokončený ale rozpracovaný, vlastně před dokončením byl hned pro Rustic Country side model tanku King Tiger, který k mému překvapení přežil všechna stěhování v krabici. Model stále čeká na dokončení nicméně v roce 2019 byl pro mě velkým skokem ve zkušenostech s barvením a patinováním vojenské techniky.

3.Článek v časopisu Modelář

v 1/4 roku 2019 jsem měl tu čest, vyhotovit článek pro český časopis modelář. Jednalo se o můj historický první zásah do tištěné mediální sféry. Článek obsahoval a popisoval tvorbu mělčiny od A až po Z. Velmi významná a skvělá zkušenost se kterou ale poté přišla velká modelářská krize zejména v plastikovém modelářství a rozhodl jsem se si dát od stavění chvilku oraz.

4.RC Modelařina

Vzhledem k tomu že jsem neměl sebemenší chuť sednout k modelářskému stolu a dodělávat modely co mám rozdělané, tak jsem okusil jinou formu modelařiny a tou bylo RC modelářství. Začal jsem trávit více času ve velké dílně kde jsem měl možnost nasbírat zkušenosti v RC Modelařině. Začal vznikat nový projekt, který měl být 100% funkční a letu schopný. V celku výzva a začalo mě to bavit natolik, že jsem zapomněl na plastikařinu a věnoval se pouze dřevu.

5. Workshopy

Samozřejmě pořádání workshopů mě nikdy nepřestalo bavit. Vzhledem k tomu že rád předávám své zkušenosti tak se v roce 2019 uspořádalo hned několik workshopů na různá témata. Workshopy se pořádali v Brně na výstavě Modelářský svět 2019 a Modell Brno 2019 ( Na stánku Model Scene, na Pilsen Kitu a také na E-day. Poslední workshop byl pro mě velikou ctí, vzhledem k povaze pořádané výstavy.

6. Liberator

Po posledním workshopu přišla velká pauza od veškeré modelařiny. Nicméně stále tu byla jedna povinnost, kterou jsem měl již od začátku roku 2019. Byl jsem požádán Spolkem pilotů z letiště Líně o postavení modelu Liberator, který měl být odhalen v poslední čtvrtině roku 2019. Model jsem průběžně stavěl, ale nechuť modelařit byla silnější a kolikrát jsem vše odložil s tím že to bohužel asi nedodělám. Nicméně nakonec jsem vše v termínu dodělal a 28. Října byl model slavnostně odhalen samotnou Ivou Irvingovou (Dcera pilota Irvinga, který Liberatora pilotoval za války) v expozici na letišti Líně.

7. Závěr roku

Po odevzdání Liberatora jsem již nemodelařil ani něměl sebemenší chuť. Pomalu jsem svou modelářskou kariéru uzavíral. Nicméně byla tu ještě jedna akce, která mně dohnala k zamyšlení. Byla to přednáška Pecha Kucha, pořádaná společností Czech Invest, která se konala ve Frýdlantě v 22.Listopadu. S překvapením jsem byl jako podnikavý rodák z Frýdlantu na akci pozván, jako přednášející o své modelářské cestě. Užil jsem si svých 20×20 (dvacet snímků, 20 vteřin na každý) a po potlesku jsem odešel z kina s uvědomil si, že jsem za sebou nějakou stopu již nechal, a bylo by potřeba pokračovat. A chuť pokračovat přišla mezi svátky, kdy jsem se opět vrátil do aktivní modelařiny s chutí vytvářet další projekty.

Rok byl velice náročný, nicméně je za námi a do nového roku bych vám rád popřál mnoho úspěchů, zdarů a hlavně zdraví, jelikož toho není nikdy dost.

S pozdravem Martin Moocher Louda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *