Oficiální webové stránky Moocher Models

Stavební postup – Traktor Thunder Model 1/35

Stavění spontánních modelů bez konkrétního daného plánu nebo podkladu je pro mě nejzábavnější. Na začátku je vždy vize, která celý projekt odstartuje a postupem času vznikají další a další nápady, jak celkový model vylepšit nebo upravit. Ideálně mi k tomuto projektu posloužil traktor CASE VAI od Thunder Model v měřítku 1/35. Je to americký válečný traktor, který se ale při trošce fantazie mohl ocitnout starý, odřený a zrezlý na vesnické vísce. Vize tohoto projektu byla ztvárnit co nejreálněji atmosféru venkova/farmy, kde se tento traktor používá.

Model: Thunder Model 1/35 | Doplňky: Bez doplňků

Slepení modelu

Je krásné, když vše pasuje tak, jak má. Jinak tomu není ani u této stavebnice. Lepení zabere ani ne jeden modelářský večer i s dodělávkami, jako jsou kabely a další části motoru. Nicméně malý problém se přeci jenom najde, a to ohýbání a lepení leptů. Nejen, že jsou lepty příliš tvrdé, nemají ani předrytou spáru pro ohyb a z návodu stavebnice nejde poznat, jak jednotlivé díly na model přijdou.

Začátek barvení

Jako základ jsem použil černý OneShot od AMMO, jelikož tmavý podklad pro mě byl výhodný z hlediska tvorby rzi. Po delší aplikaci, kdy jsem se musel dostat pečlivě do každého záhybu, jelikož jsem traktor barvil v celku, jsem nanesl základní hnědou barvu od Tamiye, která mi už v tu chvíli vytvořila základní efekt rzi.


Tvorba rzi

Delší dobu jsem přemýšlel jak rzi zpracovat tak, aby se na ní dal nanést chipping společně s hlavní barvou. Jelikož jsem doposud ztvárňoval rez pomocí pigmentů, rozhodl jsem se vyzkoušet kartáčkovou metodu. Vzal jsem tedy postupně trojici zředěných barev 1:3 ve prospěch ředidla od Mr.Color a pomocí kartáčku a „hlazení štětin“ proti modelu začal postupně nanášet malé kapičky barev, které ve výsledku udělaly parádní nestejnorodý povrch plný odstínů rezavé barvy. Nutno říci, že hustota textury v rámci měřítka by mohla být menší a detailnější, nicméně jsem s tímto výsledkem byl spokojen a pokračoval jsem v barvení.

„Při této metodě je nutné dávat pozor na hustotu a velikost kapek. Čím větší jemnost, tím více detailů.“

Odřeniny a chipping

Metodu chipping mám velice rád, proto jsem neváhal a na model nanesl celkem tři vrstvy chippingu, které jsem důkladně nechal proschnout. Nutno dodat, že jsem chipping ničím neředil, a i přes prskání v pistoli jsem chipping nanášel. Jakmile se chipping zředí, může to vést k oslabení primární vlastnosti, kterou chipping má.

Jedná se o vlastnost loupání. Po nanesení a zaschnutí žluté barvy jsem její povrch namočil štětcem a pomocí párátka jsem začal opatrně loupat žlutou barvu na místech, která korodují nejvíce. Při této metodě jsem musel dávat pozor na tlak vyvíjený na párátko, jelikož v několika případech mi párátko prodřelo barvu až na samotný plast. Nutno dodat, že traktor je hodně starý a rozsáhlé opotřebení bylo hlavním cílem stavby, jelikož model, na kterém se modelář může vyřádit dle libosti, přijde jen jednou za čas.

„Metodu tónování hnědou barvou lze tvořit i pistolí, nicméně při aplikaci štětcem má modelář nad tónováním větší kontrolu.“

Tónování a wash

V další etapě jsem řešil zásadně už jen doladění povrchu. Jako první krok jsem trochu utlumil odření motorové části zředěnou hnědou barvou od Tamiye a společně s tímto krokem jsem nabarvil hnědou barvou Flack Black od Mr.Color i černé části traktoru, jako byl volant a manžeta řadicí páky společně s vrchní krycí koulí. Poté jsem celý model zalakoval pololesklým lakem od Mr.Color.
Po zaschnutí laku jsem zanesl wash. Wash je technika která mě velice baví z důvodu, že modelu dodá detaily, které doposud nebyly vidět.

Pro metodu wash jsem použil Panel Line od Ammo. Nepoužil jsem čistě černý, protože jsem nechtěl přílišný kontrast mezi spárou a povrchem. Vypadalo by to nepřirozeně. Přebytečný wash jsem poté setřel, jelikož díky zalakování podkladového povrchu wash na laku nedrží a lze ho jednoduše setřít. Po setření jsem opět celý model zalakoval pololesklým lakem.

Skvrny a stékance

V dalším kroku jsem se vrhnul na drobné stečeniny oleje, které jsem vytvořil pomocí lesklého laku a černé barvy od Mr.Color. Jemně jsem vrstvil stékance na sebe. Zásadou v tomto kroku bylo mít barvu s lakem spíše hustější, aby se snadněji vrstvila. Výsledkem byl lesklý jemně tmavý povrch zašpinění zapříčiněný únikem provozních kapalin. Snadno se tímto způsobem na modelu také dá napodobit vlhkost v zimním období při tání sněhu.

Stavba se pomalu blížila do závěru a jako poslední krok jsem přidal drobné rezavé stečeniny od odřenin, které jsme již na traktoru měl. Opatrně jsem vzal olejovou barvu od AMMO, nanesl ji na místo, kam jsem chtěl a pomalu pomocí ředidla White Spirit, které perfektně ředí olejové barvy, jsem tvořil stékance k úplné spokojenosti, a poté model naposled zalakoval.
Stejným postupem, jako byla tvorba povrchu traktoru, jsem dodělal i kola a vrhnul se na pneumatiky.

Pneumatiky

Na ně jsem, po oříznutí propadní pneumatiky (vlivem věku a váhy stroje) pomocí řezáku, použil barvu od Mission Models Tires. Barvu jsem nechal důkladně proschnout. Je nutné myslet na skutečnost, že barva na gumě moc nedrží, takže se s pneumatikami musí zacházet opatrně… nicméně… já jsem tolik opatrný nebyl a pneu jsem poškodil a barvu místy sloupl. Ale. Výsledný efekt vypadal dobře, tak jsme pomocí prstu místy barvu sloupl a vytvořil základní strukturu pneumatiky. V dalším kroku jsem pneumatiky zalakoval a nasadil na ráfky. Po přilepení kol bylo hotovo, zbývalo už jen dodělat poslední detail, kterým byla patina pneumatik, kterou jsem nechal až na úplné finále společně s podložkou.

„Pneumatiky lze řezákem více upravit. Lze pomocí jej vytvořit odlupování vzorku pneumatiky nebo jeho časové opotřebení. S barvou se musí velice opatrně a po každém kroku je nutné zalakování.“

Takže když přeskočím do připravovaného článku o stavbě podložky, vzal jsem olej od AMMO a nejprve jsem nezředěným olejem přidal vnitřní zašpinění, a pak jsem zředěný olej White Spirit zapustil mezi vzorek pneumatiky.

Závěr

Stavba traktoru od Thunder Model byla ve výsledku legrace. I po kompletním slepení bylo barvení zábavné a probíhalo bez problémů. Avšak stavba modelu byla pouhým startem pro další práce, na kterých jsem se opravdu vyřádil a pustil kohoutek své kreativity po delší době naplno.
Pokračování stavby ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *