Oficiální webové stránky Moocher Models

Spitfire Mk.XVI – 1/72 Eduard

Stavební postup

Jak je již zvykem, první část stavby se soustředí na kokpit. V tomto rozměru nemá výrobce moc možností k výrobě propracovanějšího a detailnějšího provedení, pokud se nejedná o resinový odlitek. Po slepení kokpitu jsem z cínových drátků dodělal drobné detaily a nanesl barvu Mr.color C364 Gray Green zředěnou Mr.color C026 Duck Egg . Poté jsem dodělal štětcem 0/2 barvou Flat Black detaily a červeným a bílým olejem zbytek detailů. Jelikož se jedná o letadlo, které létá dodnes a je udržované, nebylo moc prostoru pro tvorbu patiny.

Po uzavření kokpitu a slepení zbytku letadla, kdy jsem dával pozor na geometrii křídel a výškovek a také na čisté spoje, jsem vyzkoušel nanést černý základ od AMMO One shot Black, díky kterému jsem mohl opravit drobné chyby a promyslet další krok preshiding (předstínování).

Poprvé jsem zkusil opačnou techniku, a to předstínování. Provedl jsem ji tak, že jsem na černý základ pomalu a jemně nanášel bílý základ od AMMO a vytvářel tím předstínování celého modelu. Tvorba stínu a rozbití povrchu je v tomto případě jednodušší, nicméně stejně pracné. V několika případech jsem si musel pomoci ředěním základu. V dalším kroku jsem vzal Brown x-9 od Tamiye a vytvořil doprovodné rozbití povrchu hlavně u kořenů křídel.
V momentu absolutní spokojenosti jsem nanesl Mr.Color C362 Ocean gray v jemných vrstvách, aby mi stále prosvítalo předstínování.

 

V dalším kroku jsem se pokusil opět o techniku, kterou jsem doposud nezkoušel. A tou byla tvorba kamufláže bez šablon. Namíchal jsem si více zředěnou barvu, na pistoli nastavil doraz a jemně jsem začal stříkat barvou Mr.Color Dark Green pole kamufláže, které jsem postupně vyplňoval. V tomto kroku mi bohužel ve většině plochy zaniklo předstínování. Nutno říci, že tato technika se hodí spíše na vetší éra (1/48, 1/32), jelikož difúzní přechod v tomto případě na reálném letadle by byl obrovský.

 

Následně přišla na řadu tvorba značení. V minulých projektech se mi osvědčila technika stříkaní přes masky, takže i v tomto případě jsem si řekl, že se pokusím udělat všechno značení pomocí nich. Vzal jsem tedy růžovou pásku z OBI a řezacím kružítkem jsem vytvořil šablony, …

… přes které jsem barvou Mr.Color nanesl první vrstvu, a poté pomocí masek od Karton Models jsme nastříkal středy.

Znaky na boku letadla jsem dodělal přes tři druhy velikostí masek od Karton Models a dostříkal klasický pruh na ocasu letadla. Zbylé značení už muselo být aplikováno pomocí dekálů, které jsem pomocí vody a Hypersolu od Agamy umístil. Celé letadlo jsem zalakoval polomatným lakem od Mr.color.

Spodní část letadla nese černo-bílé pruhy, které jsem po nastříkaní základní barvy Mr.Color Medium sea gray vymaskoval a nanesl Mr.Color Flat Black. Pak jsem pomocí Tamiya maskovací pásky vymaskoval bílé pruhy a vše přestříkal Mr.Color Flat Black.

Jak jsem již zmiňoval na začátku, letadlo létá dodnes a je tedy o něj řádně pečováno, proto je zde minimální šance na tvorbu patiny. Nicméně drobné detaily, jako je mírné zašpinění nástupní hrany křídla, neuškodí. Zašpinění jsem dělal pomocí pigmentu Airfield Dust od AMMO. Jemně ho nanesl a poté zalakoval pigment fixérem.

Současně s nanášením pigmentů jsem aplikoval wash. Nutno říci, že není vhodné používat čistě černý wash, jelikož by letadlo bylo v detailech až moc kontrastní. Vzal jsem tedy oleje od AMMO a pomocí white spiritu namíchal tmavě šedý wash, který jsem zapustil do spár, aby vynilkly detaily stavebnice letadla.

Poté už stačilo jen přidat poslední detaily jako vrtuli, anténu a podvozek a model byl hotový.

V mezičase jsem se vrhl na jednoduchou podložku, jejímž základem byl styrodur a akrylový tmel. Po nabarvení a vystínování povrchu jsem nasypal 2 mm trávu, doplnil jemnými detaily Naturex F od Poláka a model přilepil na podložku. Jako doplněk pro celou kompozici jsem zvolil šablonu nápisu Spitfire 1/72, kterou jsem přilepil na podložku a jemně natupoval olejem White od AMMO.

Závěr

Stavebnice od Eduardu jsou vždy velkou radostí. Jelikož se jednoduše staví a nabízí širokou škálu kamufláží a verzí. Tato stavba až na pár detailů byla bez doplňků, čili čistá stavebnice Profipack. Byla to hlavně oddychová stavba, kdy jsem rozhýbal ruce, abych se mohl pustit do následujícího projektu Spitfire Otmara Kučery, který dostane resinový kokpit, motor a mnoho dalšího.
Přeji všem hezký den. Moocher

Fotogalerie hotového modelu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *