Oficiální webové stránky Moocher Models

Stavební postup – River Dio

Jednou za čas je dobré si odpočinout od plastu a vrhnout se na kreativnější a volnější tvorbu. Po dokončení Fockewulfa jsem cítil nutnost postavit si miniprojekt, na který použiji styrodur a foliáže od Modelscene. V tomto článku vám ukáži celý postup stavby jednoduché podložky s potokem. V základu potřebujeme styrodur, který se dá sehnat buď ve stavebninách, nebo na stavbách jako odřezky použitého materiálu.

1) Vyřezání tvaru podložky

V první řadě jsem vzal hranol styroduru a nožem vyřízl základní čtvercový tvar, a poté jsem začal nožem vyřezávat terén. Jedná se o zábavnou a kreativní sochařinu, kde si můžete, ve své podstatě dělat, co chcete.

2) Obalzování podložky

V dalším kroku jsem celou podložku po bocích ohraničil balsovým dřevem o tloušce 0.5 mm. Nařezal jsem si stejné proužky a pomocí vteřinového lepidla jsem je přilepil. V dalším kroku jsem kraje seřízl podle tvaru terénu.

3) Aplikace foliáže

Foliáže od Modelscene patří mezi mé oblíbené produkty. I když si vetšinu povrchů připravuji sám, tak v tomto případě jsem zvolil postup tvorby trávy pomocí foliáže. Foliáže jsou předpřipravené travní porosty s nekonečnou škálou povrchů. Mezi ně patří například louky, lesní základ nebo i jednoduchá základní tráva. Práce s nimi je velice jednoduchá a hlavně rychlá. Spočívá v tom, že si nejprve spodek celé foliáže navlhčíme (airbrushem spodní část přetáhneme 4x až 5x čistou vodou), aby nám celý plát změkl. Díky změknutí je snažší foliáž natrhat, nebo nastříhat do požadovaných tvarů.

Po dosažení správného tvaru, který sedí na podložku, jsem vzal vteřinové lepidlo, nanesl ho na místo, kde budu foliáž aplikovat a jednoduše travní základ přilepil.

4) Tvorba zeminy

Při tvorbě zeminy jsem přemýšlel, jakým postupem zeminu udělám. Místo použití tmelu s pískem jsem tentokrát použil perfektní produkt od AMMO z důvodu, abych ušetřil čas. S odstínem jsem si v tuto chvíli hlavu nelámal, jelikož vím, že budu ještě povrch tónovat a připravovat na vodu. Pastu jsem nanesl na místa, kde bude voda a na břehy jsem použil silnější vrstvu, abych zacelil přechod mezi foliáží a zeminou. Celé dílo jsem nechal do rána zaschnout.

Výsledek po zaschnutí pasty.

5) Tvorba detailů

Pro větší oživení a hloubku detailu jsem potok vyskládal ještě drobnými kamínky, které jsem nasbíral venku. Kamínky jsem umístil tam, kde se podle toku potoku mohly vyskytovat a usazovat. Lepil jsem je pomocí vteřinového lepidla, abych docílil opravdu pevného umístění, jelikož všechny kameny budu dále upravovat a barvit.

5) Tónování povrchu potoku

Samotná pasta nanesená na místo potoku byla nevyhovující, co se odstínu týče, nicméně vytvořila kvalitní základ jak ve struktuře, tak v barvě pro další tónování. Začal jsem tedy barvami Brown a Flat black, které jsem pomocí ředidla Mr.Thinner 110 v pistoli zředil v poměru 2/1, pořádně probublal a promíchal barvu. Okraje potoku jsem jemnými vrstvami začal stínovat.

Poté jsem se zaměřil na odstín dna potoku. Z fotografických dokumentací jsem okoukal, že dno potoku bývá nazelenalé, někdy i dokonce zelené. Jelikož nedělám konkrétní místo, mohu si zvolit barevnost sám. Vzal jsem tedy barvu Deep green do pistole a jemně jsem povrch místy zatónoval, stejně tak jsem to udělal i s barvou Flat green. Odstín potoku je nyní reálnější.

V dalším kroku jsem vzal olejové barvy od AMMO, Dust a Olive Green a pomocí metody suchého štětce jsem začal vytvářet a vytahovat hrany a další detaily kamenů a povrchu.

6) Mech, keře a další detaily

V poslení fázi tvorby detailů potoku jsem zapracoval mech. Opět z fotek jsem okoukal, že mech se drží nejen na kraji potoku, ale určitá část i na kamenech. Proto jsem vzal produkt od Landscape, a pomocí Herkulesu a jemného nanášení pinzetou jsem vytvořil jemný drobný mech.

Nyní je podložka připravena na vodu, nicméně jsem nechal vše proschnout a vrhnul jsem se na další krok.

Pro tvorbu keřů, které podložku dokonale oživí a dají jí prostor a plastičnost, jsem použil keře od Model Scene Pozdní léto.

Práce s nimi je velice jednoduchá, stačí nastříhat keře dle libosti a pomocí vteřinového lepidla na podložku přilepit a naaranžovat. V další fázi můžeme keře upravit dalšími posypy pro lepší efekt a barevnost. V tomto případě jsem použil posypy od Poláka Naturex F žluté a zelené, které jsem pomocí nastříkaného lepidla ve spreji na podložku jemně aplikoval.

Nyní už zbývá opravdu málo a přejdu na aplikaci vody.

7) Aplikace vody

V moment, kdy jsem si byl jist, že je povrch připravený na vodu, tzn. že nikde nebyl prostor pro únik modelové vody a odstín dna potoku byl dle mých představ, jsem začal aplikovat modelovou vodu. Po namíchání jsem vodu pomalu začal nalévat sterilním dávkovačem. Naléval jsem opatrně, jelikož jsem nechtěl, aby se mi voda rozlila tam, kde být neměla. Vše jsem nechal důkladně proschnout po dobu 24 hod.

8) Vlny a detaily vody

V poslední fázi šlo už pouze o detaily potoku. Ve chvíli, kdy voda po 24 hod. zaschla, bylo ji nutné „rozpohybovat“ a přidat detail. Použil jsem tedy modelové vlny od Fox Model, které jsem opatrně vrstvil v místech, kde se vlny mohly vyskytovat. Modelové vlny mají při aplikaci nějakou dobu modrý odstín, nicméně po zaschnutí jsou dokonale průhledné s fantastickým efektem.

Nyní přišel čas dodělat poslední detail a tím jsou peřeje potoku. Intenzita peřejí je závislá na síle proudu. Po prohlédnutí desítek fotek jsem se rozhodl pro silnější tok. Bílým olejem od AMMO jsem začal jemně vrstvit bílou barvu, která slouží jako imitace peřejí.

Výsledek práce po zaschnutí oleje.

Závěr

Tvorba podložek patří mezi naprosto uvolňující práce, při které si modelář odpočine a zrelaxuje. Hlavní fakt je, že se na podložkách modelář může vyřádit dle libosti a procvičí si smysl pro detail a mnoho modelářských technik. Děkuji, že jste dočetli článek až sem a budu rád za jakékoliv sdílení nebo zpětnou vazbu níže v komentářích.
Modelaření zdar! Martin Moocher Louda

Fotogalerie hotové práce:

Video:

Článek můžete sdílet na Facebooku:

4 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *