Oficiální webové stránky Moocher Models

Stavba FockeWulf 190A-4 1/48 Eduard + Brassin

Postup:

Vzhledem k zajímavému designu stroje, stejně jako se zajímavými kamuflážemi, byl FockeWulf od firmy Eduard jasná volba. Nákup stejně jako u Spitfira byl nákladný. Ke stavebnici jsem pořídil resinové doplňky přímo od Eduardu (motor , kulomety), a dále sadu Wet Transfer od HGW models společně s popisky a pásy, které patří k vynikajícím doplňkům pro kokpity. V poslední řadě jsem pořídil figurky pro doplnění podložky.

 

1) Kokpit

Práce začala na kokpitu. Pravdou je, že jsem přemýšlel o koupi kokpitu resinového, nicméně jsem vyhodnotil, že kokpit ze stavebnice je velice kvalitně provedený. Po jednoduchém slepení jsem nastříkal základ Mr.Surfacer 1200. Po doladění detailů kokpit dostal barvu Mr. Color RLM 66 Black Gray a černý wash, který jsem namíchal kombinací Oilbrusher od AMMO a White Spiritu (Malířské ředidlo na olejové barvy). Poté jsem jemně dodělal odřeniny a stínování pomocí oleje Aluminium a White. Jako poslední jsem dal do kupy pásy od HGW. Kompletace sice stojí více nervů, ale výsledek vypadá perfektně díky jejich textilnímu vzhledu.

 

2) Motor a kulomety

Jak jsem již několikrát zmiňoval na svých FB stránkách, práce s resiny je občas plná nervů, ale ve finále se jimi modelář hezky zabaví a výsledek je úžasný. Nejdůležitější část stavby resinu je správně je oddělit od podpůrné podložky. Je to zdlouhavá práce s malou pilkou či malou frézkou za doprovodu neuvěřitelného množství bordelu :-D. Dát do kupy základ motoru i kulometů po oddělení a začištění resinu je už jednoduché. Pomocí vteřinového lepidla (Extra řidkého a řidkého) jsem slepil části dohromady a doplnil o detaily z leptů, které jsou přibaleny k doplňkům a vrhl se na barvení.

Barvení motoru bylo opravdovou zábavou. V první řadě jsem použil Mr.Surfacer 1200 jako základní barvu. Po překontrolování a opravení všech nedokonalostí jsem na motor nanesl Mr.Color Silver. Poté pomocí masek barvou Tamiya Flat Black jsem dobarvil černé prvky motoru. Společně s tím jsem barvou zvýraznil také kabílky a další detaily podle návodu. Ve finále jsem motor zalakoval a nanesl černý wash společně s hnědým, který jsem vytvořil z olejů Oilbrushers od Ammo zředěných malířským ředidlem White Spirit. Na úplný konec jsem vzal stříbrný olej a pomocí metody suchého štětce jsem zvýraznil hrany a detaily.

Pak přišla na řadu konzola pro zbraně a zároveň i uložení motoru. Vše jsem nabarvil základní barvou a přidal pár detailů ve formě kabelů. Jako hlavní barvu jsem použil Mr.Color RLM2. Po zaschnutí jsem domaloval drobné detaily stříbrnou a černou barvou a nanesl černý wash. Ve finále jsem na smotný motor přidal pár měděných drátů (kabelů) 0.3 mm, které jsem nabarvil a motor vlepil do uložení. Pomocí hnědého pigmentu jsem dodělal zaprášení a opotřebení materiálu.

Nutno podotknout, že zvolený postup stavby není ideální pro finální zpasování. V první řadě je dobré nejprve umístit a uložit konzoli pro zbraně, a až poté dodělat vše ostatní. Práce s tmelením přechodů mezi trupem a konzolí je pak totiž složitější.

 

3) Barvení letadla – Základní kamufláž

Před samotným barvením celého letadla jsem musel celý motor a všechny jeho části včetně kokpitu zamaskovat. Použil jsem žlutou pásku Tamiya, kterou jsem postupně po kousíčkách lepil na místa, na která se nemá dostat barva. Po finálním zamaskování jsem pásku jemně přetřel disperzním lepidlem za účelem větší pevnosti celé masky. Jako první jsem na letadlo nanesl základní barvu Mr.Surfacer 1200, která vytáhne všechny chyby v tmelení, broušení a nýtování. Všechny drobné chyby jsem opravil a znovu nanesl základní barvu, která celé letadlo už připravila na samotné barvení. Jelikož budu letadlo ztvárňovat v zimní kamufláži, tak jsem předstínování bral spíše jako trénink na další modely. Pomocí šedé barvy, tentokrát více zředěné než je běžné, jsem obtáhl všechny spáry a řady nýtů. Ve finále jsem zkusil pomocí hnědé barvy předstínovat i různé části panelů (ve výsledku to nebylo vůbec znát). Spodek letadla vyžadoval větší pečlivost, jelikož na tuto část zimní bílá barva aplikována nebude.

Proto jsem po tréninku na horní části předstínoval pečlivěji spodní část, a po zaschnutí jsem nanesl první barvu RLM76 Light Blue. Tu jsem nanášel na celý spodek a i na celý trup, jelikož základní kamufláž tvoří z větší části právě RLM76.

Na křídla a jejich nástřik jsem použil nejprve barvu od Mr.color RLM75, kterou jsem nanesl na celou plochu, a abych zamezil proniknutí barvy na trup, vymaskoval jsem ho pomocí seříznutého papíru a srulované Tamiya pásky (postup vysvětlím následně). Po zaschnutí jsem barvu ještě jednou přetáhl ředidlem Mr.Coor Thinner 110, aby se barva pořádně roztáhla a netvořila nikde „krupici“. Na samotnou kamufláž křídel, zadních výškovek a samotného trupu jsem použil barvu od Mr.Color RML74. Na všechny části jsem si vyráběl masky z papírů, které jsem vyříznul do správného tvaru, a následně vzal 1cm pásku tamiya a vytvořil z ní „lepivou nudli“ díky zamotání pásky lepivou částí ven. Následně jsem pásku nalepil na kraje šablon a přilepil na místo, kde bylo maskování potřeba. Díky srulované pásce maska na trup nedoléhá úplně, čimž docílíme tvz. polodifúzního přechodu, který ve výsledku vypadá mnohem zajímavěji než ostrý přechod.

Po nanesení barvy jsem masky sundal a začal pracovat na „flekování“ trupu. Pomocí stejné barvy více zředěné RLM74 jsem s nastaveným dorazem na pistoli Evolution se sundaným tlumičem začal velice opatrně dělat fleky od přední až po zadní část trupu. Celé letadlo je nyní nastříkané základní kamufláží, na které teď aplikuji obtisky od HGW, a poté budu pracovat s chippingem a bílou barvou pro tvorbu zimní kamufláže.

 

4) Aplikace obtisků

Aplikace obtisků patří mezi fáze, které mě osobně moc nebaví. Ale po zkušenosti s Wet Transfery od HGW jsem změnil názor. V první řadě jsem model zalakoval dvěma vrstvami pololesklého laku od Mr.Color a nechal zaschnout do druhého dne. Při aplikaci obtisků od HGW je nutné použít správnou chemii, aby obtisk správně fungoval. Zkusil jsem tedy nejdříve Agamu, Hypersol a Thensol, a ani jeden přípravek nefungoval. Poté jsem vyzkoušel Decal Soft od Revellu, který už fungoval a dal se použít, nicméně nejlépe se osvědčil přípravek přímo od HGW na aplikaci Wet Transférů.

Práce s obtisky je jednoduchá. Po obříznutí jsem obtisk namočil a nechal pracovat. Po oddělení od podkladu obtisku jsem nanesl na letadlo vodičku na usazení, obtisk přenesl na letadlo a „uchošťourem“ pečlivě vysušil. Po všech aplikacích jsem model nechal 6 hodin stát, a potom jsem ze všech obtisků sundal přenosovou folii, mokrým hadříkem jsem odstranil nedokonalosti a letadlo znovu zalakoval.

 

5) Tvorba zimní kamufláže

Hlavní krok tohoto projektu je zimní kamufláž. Zimní kamufláž stroje byla dle podkladů stříkaná smývatelnou bílou barvou, která v případě modelu dává možnost vyřádit se na ošoupání, odření a dalších patinovacích technikách. Začal jsem tedy základním nastříkáním spodních usazenin od výfuků pomocí Tamiya Brown a Flat black. Poté jsem nanesl chipping od Amma. Ve dvou vrstvách jsem ho nanesl na kořene křídel, část trupu a na zadní směrovku. Jedná se o místa, která byla používáním nejvíce namáhána a je zde vysoká pravděpodobnost oloupání barvy až na základní podkladovou
kamufláž.

Po nanesení jsem nechal chipping důkladně proschnout a připravil si bílou barvu Tamiya Flat White mírně zředěnou Tamiya Brown. Nepravidělně po troškách jsem začal nanášet bílou barvu, abych
vytvořil efekt občasného prosvítání základní kamufláže. Pro lepší kontrast a vyhnutí se jednotné bílé barvě jsem si namíchal čistou bílou Flat white a místy přidal čistě bílou. Po zaschnutí jsem připraven na patinu celého letadla jako je ošoupání, odření, wash a spoustu dalšího.

Díky dvěma vrstvám Heavy Chippingu od Amma stačilo místa, kde chipping je, navlhčit jemně vodou a nechat chvilku pracovat. Pak jsem pomalu a opatrně začal pracovat na ošoupání.

Nutno podotknout, že v této fázi už není cesty zpět a po přehnání ošoupání by mě čekalo odbarvení celého letadla a návrat na samý start projektu. Proto jsem postupoval velice opatrně a co nejvíce podle dohledatelných podkladů. Drobné odřeninky a detaily jsem dodělal pomocí párátka, kterým jsem jemně povrch škrábal. Ve finále jsem jemným 1500 smirkem srovnal všechny nerovnosti a model zalakoval pololesklým lakem. Nyní mě čeká aplikace zbylých dekálů (Znaků), které ve skutečnosti byly aplikované ještě před nanesením bílé barvy, ale v tomto případě by bylo mnohem náročnější postupovat přesně tak, jak je historicky doloženo.

Po zalakování jsem přidal zbylé obtisky, značení a další detaily podle reálné předlohy. Poté jsem opět celý model zalakoval pololesklým lakem.

 

6) Očouzení a wash

Další částí patinování byla tvorba očouzení od výfuků a zapuštění washe. Nejprve přišel na řadu wash, který jsem namíchal pomocí hnědé, šedé a trochu černé Oilbrushers od AMMO. Oleje jsem zředil White Spiritem a tenkým štětečkem jsem po spár zapustil jemně wash. Přebytečné kapky jsem poté odstranil „uchoštourem“. Pak přišla řada na tvorbu očouzení. Pravda, v tomto případě jsem očouzení přehnal. Nicméně je tvořené pomocí barev Brown a Flat black od Tamiye.

Barvu jsem si zředil 50/50 společně s ředidlem Mr.Color Thinner 110. Potom jsem jemnými krouživými pohyby pistolí tvořil postupně očouzení, nejprve světlejší barvou, a následně jsem barvu postupně ztmavoval až do uspokojivého výsledku. V poslední řadě jsem dodělával detaily oleji Aluminium, bílým a v poslední řadě světle hnědým. Použil jsem je hlavně u kořene křídel a v oblasti motoru. Nyní mě čeká dodělání patiny křídel a zbytku letadla. Pak mohu začít s kompletací.

Při schnutí jednotlivých vrstev jsem se pustil do nohou podvozku. Jako hlavní barvu jsem použil RML02 od Mr.color a na hadičky k brzdám jsem použil cínové drátky. Po nabarvení jsem nanesl hnědý a černý wash a spodních částech nohou jsem opotřebení vytvořil bílým a hnědým olejem.

Po dokončení detailů jsem celý model zalakoval jednou vrstvou matného laku Mr.Color Flat clear a odmaskoval kokpit a přilepil podvozek. Nyní je čas na dodělání celého letadla a všech dalších detailů.

K dokonalosti zbývalo už málo. Po dodělání kabiny a krytů motoru jsem dodělal detaily pomocí pigmentů a drobné zašpinění a model mohu považovat za hotový. V této chvíli se mohu pustit do zimní podložky pro tento projekt.

7) Hotový model

Fotogalerie modelu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *